Fil Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Fil Suresi Arapça Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Arapça: Fil suresi Kur'an'ın 105. Suresidir. 5 ayetten oluşur. Sınıfı Mekke, isim anlamı fildir. Kelime sayısı 23 olup, harf sayısı 96'dır. Kâbe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'nin fillerle hücumunu anlattığı için Fil suresi Arapça Kur'an'da yer almıştır ve bu adı almıştır.

Fil Suresi Arapça Yazılışı

Bismillahirrahmanirrahim.

Elem tera keyfe fe'ale rabbüke biashabilfil Elem yec'al keydehüm fi tadlil ve ersele aleyhim tayran ebabil Termihim bihicaretin min siccil Fece' alehüm ke' asfin me'

Fil Suresi Türkçe Meali

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine! Onların tehlikeli planlarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sayısız kuşlar saldı. Onlara yapışkan topraktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

Fil Suresi Arapça: bu sure Mekke'yi kuşatmak, istila etmek isteyenlerin başlarına gelen olayları anlatmaktadır. Habeşistan'ın Yemen Valisi Ebrehe, San'a da büyük bir kilise yaptırarak, Araplardan bu kilisenin en kutsal, en değerli ibadet hane olarak tanımalarını istedi. Dünyanın her yerinden yalnızca yaptırdığı kilisenin ziyaret edilip, tapılmasını istedi. Lakin, inananların Mekke ziyaretini engelleyemedi. Bunun üzerine Kâbe'yi fethedip, yakıp, yıkıp yerini, izini silmek istedi. Mekke yakınlarında ordusuyla hazırlıklara başladı. Bunu gören Mekkeliler saldırıya karşı koyma güçleri olmadığı için, dağlara sığınmayı, oralara kaçmaya başladılar. Ebrehe, büyük ordusuyla Mekke'ye yaklaştığı sırada, aniden gruplar halinde kuşlar gökyüzünü sardı ve ağızlarında bulunan taşları, ordunun üzerine atmaya başladılar. Taşlar kime değiyorsa delik deşik ediyordu, ordu neye uğradığını şaşırdı, perişan oldu, büyük bir yenilgiye uğradılar. Allah kötülere fırsat vermesin, doğru ve gerçek inananların yanında olsun. Min.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Ezberle

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresinin Anlamı Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresinin Anlamı Okunuşu ve Anlamı