Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil suresi kaç ayettir, Fil suresi adını ilk ayette geçen "fil" kelimesinden aldığı için Fil süresi denmiştir. Fil suresi toplamda beş ayetten oluşmaktadır. Fil suresi miladi beş yüz yetmiş yılında Habeşistan'ın yönetiminde bulunan Yemen valisi Ebrehe tarafından her yıl Mekke'de orada bulunan Arapların ilgisini çekmek için San'a da büyük bir kilise yaptırmıştır ve Kâbe'yi ziyaret eden Araplar bu kilisi görünce oldukça dikkatlerini çekiyorlardı. Sadece bu kilisi görsünler diye birçok yere haberler gönderiliyordu. Halkın buraya yönelmesini sağlamak için çeşitli yerlere davetçiler göndermişti. İstenilen şey bu kilisenin herkes tarafından bilinip görülmesidir. Fakat istenilen şey olmamıştır. Çünkü insanların Kabe'ye olan hayranlığı kilisenin önüne geçememiştir. İnsanların Kabe'ye olan iltifatı yüzünden kilise büyük ilgi görmemiştir. Bundan dolayı Kabe'yi yıkmaya karar vermişler. Büyük bir merkez ordusu kurmuşlar. Bu oluşturulan merkez ordusunun içinde filler de varmış. Bu ordu ile Mekke'nin üzerine yürümüşler. Bu olay sonucunda Mekkeliler bu olayın geçtiği yıla "Fil yılı" demişler.

Fil suresi kaç ayettir? Fil suresinin başında geçen "Görmedin mi?" ibaresi bilmiyor musun, duymadın mı anlamında kullanılmıştır. Kur'an'ı Kerim, Hz. Muhammed (Sav) peygamberliğine karşı çıkan ve müminlere işkence eden, Ebrehe ve ordusunun başına gelenler hatırlatılarak geçmişte yaşananlardan birer ders ve ibret almaları için gözdağı vermiştir. Allah her şeyden üstün olduğunu hiçbir şeyin ona karşı çıkamayacağını hile ve desise yapanların kendi tuzlarında bozulduğunu müjdelemektedir. Hz. Peygamber (Sav) ve beraberinde bulunan bütün müminler hiçbir güç ve saltanatın Allah'ın kudretinden büyük olamayacağı müjdelemektedir.

Fil suresi kaç ayettir?

Birinci ayette: Rab'inin fil sahiplerine ne yaptığı görmedin mi? Bu ayet Kabe'ye saldıran merkez ordusunun hezimete uğratıldığını anlatmaktadır. Allah içinde fillerin de bulunduğu bu ordunun Kabe'yi yıkmasına izin vermemiştir. Merkez ordusu başarılı olamamıştır.

İkinci ayette: Onların kötü planlarını boşa çıkarmadı mı? Bu ayette kötü niyetli insanların kurdukları tuzak ve hilelerine karşı Allah'ın iyi insanların yanında olduğunu vurgular.

Üçüncü ayette: Onların üstüne sürü sürü kuşlar gönderdi. Bu ayette grup grup, küme küme gelen kuşlar anlamına gelir.

Dördüncü ayette:(O kuşlar), onların üzerine pişmiş çamurdan taşlar atıyordu. Bu ayette Ebrehe ordusuna Kâbe yönünde hareket emri vermesine rağmen fil yürüyememiş, kuşlar ordunun üzerine pişmiş taşlar atarak onları yok etmiştir.

Beşinci ayette: Derken (Allah) onları adeta yenilmiş ekin yaprağı gibi yapıverdi. Bu ayette Kabe'ye saldıran ordunun üzerine taşlar sebebiyle bu insanların haşaratlar tarafından delik deşik bir şekilde kaldığı bilinir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı