Fil Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı
21 Haziran 2024

Fil Suresi Tefsiri Okunuşu ve Anlamı

Bu mübarek Fil Suresi, Mekke'de nazil olmuş ve kıssasında Fil olayı anlatıldığı için bu sureye "Fil Suresi" ismi verilmiştir. Fil Suresi'nde toplam beş ayet vardır. Bu makalede, Allah'ın izni ve keremiyle, Fil Suresi tefsirini yazacağım. Bu çalışmada, İslam alimlerinin daha önce bu surenin tefsirini yaptıkları kaynaklardan istifade edilecektir. Fil Suresi'nin tefsiri şu şekildedir:

  • Ey Resulüm! Görmedin mi, yani görmüş kadar bilmedin mi? Yani elbette Yüce Rabbinin fil sahiplerine, Kabe'yi yıkmak üzere gelen o zalim kavime ne işler yaptığını Allah-u Teâlâ'nın sana bildirmesi ile bildin.
  • Kudreti sonsuz ve sınırsız olan Alemlerin Rabbi, o fil sahibi zalimlerin kurdukları tuzağa, Kâbe için aldıkları yıkım kararlarını bozgunluk içinde bırakmadı mı? Kendi aleyhlerine çevirmedi mi?
  • Evet, o Yüce Yaratıcı Allah-u Teâlâ, o fil sahiplerine ceza vermek için onların üzerine sürüler halinde, bölük bölük kuşlar (Ebabil kuşları) gönderdi.
  • Yapılmış olan taşları atıyorlardı. O zalimlerden herhangi birinin başına düşen taş parçası, o zalim adamın ayağından çıkarak ölmesine ya da bir hastalık vererek helak olmasına sebep oluyordu.
  • Allah-u Teâlâ Hazretleri, Kabe'ye düşmanlık yapan o zalim grubu yenilip, çiğnenen ekinler gibi kıldı. Hepsi de Allah'ın kutsal değerlerine yaptıkları düşmanlığın sonucu olarak darmadağın bir halde Allah-u Teâlâ'nın kahrına uğradılar.

Fil Suresi Meali

Kuran-ı Kerim'in 105. suresi olan Fil Suresi'nin ayet meali şu şekildedir:

Görmedin mi, Rabbin fil sahiplerine nasıl etti!
Onların kurdukları tuzağı bozgunluk içinde kılmadı mı?
Ve onların üzerine bölük bölük kuşlar gönderdi.
Onlara o kuşlar siccilden katı, sert çamurlardan taşlar atıyordu.
Artık onları yenilmiş ekin yaprağı gibi kıldı.

Fil Olayının Özeti

Tefsir ve siyer kaynak kitaplarında Fil Olayı şu şekilde belirtilmiştir: Uzun zamandan beri Yemen'e hakim olan "Himyer" padişahları, sonradan zayıf düştükleri için Habeşliler Yemen'e gelerek bu diyarları zapt ettiler. Habeşlilerden "Ebrehe" isminde bir hükümdar, Yemen'in başkentinde bir kilise yaptırmış ve Kâbe-i Muazzama'yı ziyaret etmek isteyen insanları vazgeçirerek, kendi yaptırdığı kiliseye gelmelerini istiyordu.

Bu amacı güderek bir ordu kurup, Mekke-i Mükerreme'ye doğru ordusuyla yürüdü. Bu arada, Ebrehe'nin büyük bir fili vardı ve bu fili ordunun en önünde yürütürdü. Bu fille gideceği her yerde zafer kazanacağını zannederdi.

İşte bu fil ve belki başka sahip olduğu fillerle yanlarında olduğu halde, Mekke-i Mükerreme'ye doğru hareket etti. Mekke içerisine gireceği zaman, fil yere çöktü. Kabe tarafına gitmek isteyen Ebrehe ve ordusu, fili kaldırıp Kâbe-i Muazzama tarafına yürütemiyorlardı. Diğer taraflara ise koşarak gitmek istiyordu. İşte tam bu sırada; adına Ebabil denilen birçok kuş, semadan aşağı doğru çıktılar, ağız ve ayaklarında bulunan küçük taşları Ebrehe'nin askerleri üzerine attılar. Birçok asker bu taşların etkisi ile yaralanıp öldü, bazılarında ise çiçek hastalığı ve kabarcıklar meydana geldi.

Geri kalan askerler ise Yemen'e doğru geri kaçıp gittiler. Ebrehe de kaçanlarla birlikte hasta bir halde Sana'ya gitti ve orada telef oldu.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Hikayesi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Hikayesi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı