Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024

Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fil suresi Türkçe; Kur'an'ı Kerim'de geçen surelerden sıralamada yüz beşinci sure olarak geçmektedir. Toplamda kendi içerisinde beş ayetten meydana gelir. Eski tarihlerde Kâbe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'nin Kâbe'ye saldırısını anlatmaktadır. Bu surede geçen anlatının veya fil vakıasında geçen anlatının tarih ile ilgili değer taşıyıp taşımadığı hakkında birçok araştırma yapılmış olsa da halen gizemini tarihçiler tarafından korumaktadır. Fil suresinde anlatılan Kâbe'ye saldırı olayı bazı araştırmacılar tarafından kuranda mitolojik olarak geçmekte olan fil saldırısının ebabil kuşları tarafından atılan taşlar olarak nitelendirildiği de görülmüştür.

Fil suresi Türkçe

Fil suresi Arapça yazılı olmalıdır fakat herkes Arapça harfleri bilmediğinden Türk harfleri ile yazıyoruz. Mutlaka Arapça harflerden okumayı öğrenin vey bir bilenden dinleyin.

Fil suresi Türkçe yazılışı

Bismillahirrahmanirrahim.

Elem tere keyfe fe'ale rabbüke biashabilfil. Elem yec'al keydehum fi tadlil ve ersele aleyhim tayran ebabil. Termihim bihicaratin min siccil. Fece' aleyhüm ke'asfin me'kul dür.

Fil suresi meali ise

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adı ile.

Görmedin mi Rabbin ne yaptı fil sahiplerine. Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üzerlerine sürü sürü kuşlar saldı. Onlara balçıktan pişirilmiş sert taşlar atıyorlardı. Derken onları, yenilmiş ekin yaprağı gibi kılıverdi.

Tüm kuranı kerim surelerinde Müslümanlığın yayılımı yayıldıktan sonra olanları ve yaşananları veya yaşanmayanları anlatılmaktadır. Her bir sure Fil suresi gibi Allah'ın güç ve kudretini ve olanları her nesilden insanlara anlatmak için vardır. İnanan insanların birçoğu son din olan Müslümanlığın son kitabı da Kur'an'ı Kerim'dir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı