Fil Suresi Hikayesi Okunuşu ve Anlamı
22 Haziran 2024

Fil Suresi Hikayesi Okunuşu ve Anlamı

Kâbe, İslam âleminin en kutsal mekânıdır. Allah Azze ve Celle, Kâbe'yi mübarek kılmıştır. Kâbe'yi, Hz. İbrahim, oğlu İsmail ve annesi ile Allah'ın emri ile toprak altında kalan temellerinin üzerinden tekrar inşa eder ve günümüzdeki haline getirir.

Fil Vakası

Fil vakası, 571 yılında Hz. Muhammed'in (S.A.V) doğduğu yıl meydana gelmiştir ve bu yıl Fil Yılı olarak adlandırılmıştır. Olayda, Habeşistan Kralı Necaşi Ashame'nin Yemen'e vali olarak tayin ettiği Ebrehe b. Sahhab el-Esrem, Kâbe'ye giden insanları Yemen'e çekmek ve San'a'yı bir ticaret merkezi haline getirmek için burada Kulleys ve Kalis adında bir kilise (tapınak) yaptırmıştır. Ancak işler istediği gibi gitmemiş ve tapınak beklenen ziyaretçiyi çekmemiştir.

Bu olay üzerine iki Arap, tapınak içine pislemiştir. Bunun üzerine Ebrehe sinirlenerek Kâbe'yi yıkmak üzere yemin etmiştir. Ordusunu hazırlayarak Mekke'ye doğru yola çıkmıştır. Ordusunda çok iri cüsseli "Mahmud" adında bir fil de bulunmaktadır. Ordusunda altmış bin asker ve bir rivayete göre dokuz, başka bir rivayete göre on kadar fil bulunmaktadır.

Ebrehe'nin tek amacı Kâbe'yi yıkmak değildir. Yolda Yemen kralı Zu Neferi yenmiş, ardından Has'amlıları yenmiş ve liderlerini affederek Mekke'ye kadar rehber olmasını istemiştir. Taif'te iken yerli halk, tanrıları Lat'ı korumak için Ebrehe ile anlaşma yaparak Mekke'ye kadar Ebrehe'nin azgın ordusuna rehberlik yapmayı kabul etmişlerdir. Rehber olarak Ebrehe'ye Ebu Regal'i vermişlerdir.

Ebrehe'nin güçlü ve fil desteği olan muazzam ordusuna karşı hiçbir ülke karşı koyamamaktadır. Ebrehe, yoluna çıkan herkesi öldürmekte ve kervanları yağmalamaktadır. Kureyşliler, Ebrehe'nin ordusu karşısında dayanamayacaklarını anlamış ve herkes Kâbe'nin yıkılacağına inanmaya başlamıştır.

Mekke'ye Yaklaşan Tehlike

Mekke yakınlarındaki Mugammas adında bir yerde Ebrehe ordusu çadırlarını kurmuş ve burada konaklamaya karar vermiştir. Bu arada ordu, çevredeki Mekkelilerin kervanlarını yağmalamıştır. Yağmalanan kervanlar arasında Abdulmuttalib'in iki yüz devesi de bulunmaktadır.

Ebrehe'nin elçisi Mekke'ye gelerek Kureyşlilerin ileri gelenleriyle konuşmuş ve "Kâbe'yi tavaf etmeyi bıraktıkları takdirde kimseye zarar gelmeyeceğini" söylemiştir. Sadece Kâbe'yi yıkmaya geldiklerini ve kimseye zarar vermek istemediklerini belirtmiştir.

Abdulmuttalib'in Tepkisi

Abdulmuttalib, "Biz onunla savaşmak istemiyoruz, zaten buna da gücümüz yetmez. Orası Beytullah'tır, korursa O, Haremi korur" demiştir. Ardından develeri istemek üzere Ebrehe'nin yanına gitmiştir. Abdulmuttalib'i hoş karşılayan ve ona saygı gösteren Ebrehe, Abdulmuttalib develeri isteyince ona şöyle demiştir: "Seni ilk gördüğümde gözümde büyük bir kişi olarak görmüştüm. Fakat sen Kâbe'nin korunması yerine burada develerin peşine düştüğünü görünce gözümden düştün" demiştir. Bunun üzerine Abdulmuttalib, "Ben develerin sahibiyim. Kâbe'nin de sahibi var, O onu korur" demiştir. Abdulmuttalib, develeri alıp Mekke'ye döndüğünde olanları Kureyşlilere anlatmış ve katliam olmaması için yerli halk yüksek yerlere çıkarak beklemeye başlamıştır.

Filin Çöküşü ve Ebabil Kuşları

Sabaha karşı Ebrehe Mekke'ye gelmiştir. Şehre yaklaştıkları zaman Mahmud denilen fil yere çökmüştür. Bütün uğraşlara rağmen fil hiçbir şekilde ayağa kalkmamıştır. Bunun üzerine Ebrehe, filin eğitmenine filin kalkmasını emretmiştir. Eğitmen ne kadar uğraştıysa da kaldıramamış ve fil onu öldürmüştür. Bunun üzerine askerler fili kaldırmak için mızraklamaya başlamışlar, buna rağmen fil ayağa kalkmamıştır. Diğer filler de yönlerini değiştirerek kaçmaya ve uzaklaşmaya başlamışlardır.

Sonra deniz tarafından büyük bir uğultu duyulmuş ve havada siyah bir bulut görülmüştür. Bulut yaklaştıkça, bunların daha önce hiçbir yerde görülmemiş kırlangıca benzeyen ebabil kuşları olduğu anlaşılmıştır. Ayaklarında ve gagalarında pişmiş taş ve balçık bulunuyordu. Ordunun üzerine geldiklerinde taşları ve balçıkları bırakmaya başlamışlardır. Bir rivayete göre taşlar askerlerin başlarından girip ayaklarından çıkıyormuş. Ordu orada telef olmuştur. Ebrehe, bu saldırıdan sonra etleri parçalanmış ve çürümüş halde geri dönerken, Hasm kabilesinin yaşadığı bölgede göğsü yarılarak can vermiştir.

Fil Suresi

Fil suresi hikayesinde anlatıldığı gibi, "Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihayet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı."

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Fazileti Nelerdir?

Fil Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Meali Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Kaç Ayettir Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Okunuşu ve Anlamı

Fil Suresi Ezberle

Fil Suresi Ezberle